DARUVAR - Nejlepší malé město HR 2004

Je malebné lázeňské město, které má díky svým teplým léčivým pramenům už dávnou historii. Z dostupných zdrojů vyplývá, že již v dobách římských byl tento přírodní unikát hojně využíván - dnešní lázně a termální koupaliště jsou postaveny na těchto antických základech. Město leží v západní Slavonii, nedaleko maďarských hranic a většinou nepatří k našim běžným turistickým cílům. Přesto jde o město pro nás Čechy zcela unikátní a mimořádně zajímavé. Česky se tu totiž, díky velké české menšině, všude běžně domluvíte.

Navíc tu můžete navštívit českou školu i školku, napít se staročeského piva z místního pivovaru a přečíst si zdejší český časopis s názvem JEDNOTA.

Budova, redakce novin Jednota a sekretariát zastupení české menšiny v Chorvatsku.

Chloubou české menšiny v Daruvaru je Český dům, česká škola J. A. Komenského, školka Ferdy Mravence nebo knihovna Franty Buriana. Sídlí zde také redakce týdeníku "Jednota" a pobočku zde má i Svaz Čechů v republice Chorvatsko.

První Češi přišli na Daruvarsko už v polovině 18. století a systematické stěhování pak trvalo více než 50 let. Důvody k odchodu z české domoviny byly převážně tyto - volná a dostupná půda, příslib různých úlev, včetně osvobození od vojenské povinnosti. Dnešní čeští obyvatelé jsou příslušníci rozvětvené české krajanské menšiny na Daruvarsku. Jsou to vesměs potomci drobných zemědělců, kteří získali v západní Slavonii zanedbané pozemky a tyto znovu svoji prací zúrodnili.

Pivovar zde vaří od roku 1840 pivo s výmluvným názvem - "Staročeško pivo"
 

Sládek (viz.foto) zde vaří pivo s názvem "StaroČeško" Je to 12° světlý ležák českého typu. Místní rádio Daruvar pak dává prostor ve svém vysílání též programu pro krajany. Vysílá se tu samozřejmě také v češtině.

Na ulicích zde uslyšíte češtinu téměř všude a pověst Čechů je díky pracovitosti a umu našich krajanů příkladná.

  Další odkazy

fotky

gymnásium

Zájemci o pobyt nebo ubytování - kontaktujte nás přes nezávaznou objednávku.